KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 7361097
*
nr 736 1097
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Anders Zorn (1860-1920), "Sängpallen", signerad, motivets mått: 24, 9x19, 8
Kondition: Hjert & Hjert No:273
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
5.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/1 17:49:51
1
5.200 kr
29/1 18:59:24
2
3.100 kr
29/1 18:59:45
2
5.200 kr
29/1 19:00:13
2
5.300 kr
30/1 13:23:24
3
5.400 kr
30/1 14:53:40
2
Vinnande bud
- Klassiska
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Anders Zorn
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:15
-
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:20
-
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:54
-
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:47
*
Anders Zorn
Kondition: Hjert & Hjert No:273
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Anders Zorn
nr 736 1097
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Anders Zorn (1860-1920), "Sängpallen", signerad, motivets mått: 24, 9x19, 8
Kondition: Hjert & Hjert No:273
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
| Utrop: | 4.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 5.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 30 januari 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/1 17:49:51 | 1 | 5.200 kr |
| 29/1 18:59:24 | 2 | 3.100 kr |
| 29/1 18:59:45 | 2 | 5.200 kr |
| 29/1 19:00:13 | 2 | 5.300 kr |
| 30/1 13:23:24 | 3 | 5.400 kr |
| 30/1 14:53:40 | 2 | Vinnande bud |
- Klassiska
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.Läs mer om Anders Zorn
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:15 -
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:20 -
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37 -
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:54 -
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:47



